øks - øks - øks og atter øks ! Kurs i ulike økseteknikker
Publisert 01.05.2025
Kom og lær bjelkehugging med Ivar Jørstad, skimaking med Glenn Terje Løken, lafting med Henning Olstad eller våg deg på helgens overraskende pinjata med gullkorn med Audun Eken. Det skal økses alt fra bjelkeprofiler til middelalderstolper.
TEMA
På Sigdal museum og Folkemusikksenteret møtes noen av landets fremste tradisjonshåndverkere til en læringsrik øksefestival. Kursdeltakere kan melde seg på 2 dagers kurs i 4 ulike teknikker.
Det vil også bli aktiviteter for besøkende både store og små, som har lyst til å ta turen innom i løpet av helgen for å oppleve god stemning og mye godt håndverk.
NÅR
14. og 15. juni kan du bli med på kurs i ulike økseteknikker. 4 ulike stasjoner med plass til inntil 6 deltakere på hvert kurs. Påmeldingen er åpen, det er førstemann til mølla, så velg deg et kurs og meld deg på! Alle møtes kl 09:00 lørdag morgen på museet for felles gjennomgang av program før vi deler deltakerne inn i respektive kursgrupper.
HVOR
Sigdal museum, avdeling Folkemusikksenteret, Museumsvegen 8, 3350 Prestfoss
INNSLAG
Foredrag med Ivar Jørstad om sakseslipte biler fra Drammen. Foredrag med Audun Eken om økseteknikk med demonstrasjon.
Det settes opp en feltesse hvor smed Martin Åby vil vise frem smedes mange talenter. Det blir mulig å få kjøpt seg 1.klasses nysmidd verktøy!
HVEM ER INSTRUKTØRENE?
Henning Olstad er anerkjent lafter, lærebokforfatter, holder kurs og driver eget firma med norsk håndverk
Glenn Terje Løken er eier og driver Løken Bygg as, lang fartstid som tradisjonshåndverker
Ivar Jørstad jobber mange år i Buskerud Bygnigsvernsenter, holder kurs innen flere tradisjonelle håndverksteknikker.
Audun Eken er lafter, formidler, ansatt i Løken Bygg as, musikker
PROGRAM
Pris pr kurs kr 2000,-
Inkludert i kursavgiften er 2 dagers kurs med instruktør, noe verktøy til utlån
Kurs 1 laft- Henning Olstad instruktør,
Renknutlaft / Finndalslaft
Kurs 2 skimaking- Glenn Terje Løken instruktør
Tilvirke egne ski med øks og høvel- du får med deg skiene hjem og er klar for neste skisesong
Kurs 3 bjelkehugging- Ivar Jørstad instruktør
Lag bjelker fra rundstokk med sakseslipt bile
Kurs 4 pinjata med gullkorn- Audun Eken instruktør med kompani
type øks til type arbeid, øksing av sperreprofiler, alt fra bjelkeprofiler til middelalderstolper
Det er mulig å booke rimelig overnatting på Folkemusikksenteret, ta direkte kontakt med dem her!
Museet rigger til salgsbod hvor det blir mulig å kjøpe seg kaffe, vafler og varmmat til en rimelig penge!
Ellers er det 200m til dagligvarebutikk med varmdisk.
Velkommen til spennende dager på Folkemusikksenteret !

