Foredrag i Uvdal stavkirke

Publisert 11.07.2025

Numedal i jernalder og vikingtid – bosetning og ressursutnyttelse

Hvordan så livet egentlig ut i Numedal i jernalderen og vikingtiden? Har dalen vært et avsidesliggende og fattig hjørne av Norge – eller skjuler landskapet spor etter rik bosetning og ressursbruk?

Bli med når professor emeritus Jan Henning Larsen fra Kulturhistorisk museum tar oss med på en tankevekkende reise gjennom arkeologiske funn og historiske tolkninger. I dette foredraget belyser han hvordan selv de få gjenstandene vi har funnet – som gravfeltet på Frygne og beltesteinen og spydspissen fra Skjønne i Nore – gir viktige innblikk i dalens betydning allerede i folkevandringstiden. Disse sporene la grunnlaget for middelalderens rikdom i regionen.

Dette er en gyllen anledning for historieinteresserte, lokalbefolkning og tilreisende til å oppleve Uvdal stavkirke som foredragsarena og få ny innsikt i fortida som formet Numedal.

📌 Arrangementet er en del av Middelalderuka 2025

📅 Torsdag 24. juli kl. 18.30
📍 Uvdal stavkirke, Kirkebygda 110, 3632 Uvdal
🎟️ Billett: 200,-